Od pantalonów do kusych stringów, czyli fascynująca historia majtek

Wszystkie nosimy je na co dzień, a tak mało wiemy na ich temat. Majtki nie są zbyt częstym tematem naszych rozmów, a szkoda, bo ich historia jest całkiem ciekawa. Przybliżmy ją sobie, w dużym skrócie oczywiście.

Pierwsze majtki damskie… a raczej ich brak

Pierwsze majtki damskie pojawiły się dopiero w średniowieczu. Wcześniej nikomu nawet nie przyszło do głowy, że można by wymyślić czy nosić taką część garderoby. W tej roli stosowano przepaski na biodra (na przykład skórzane, ale też nie koniecznie). Zależnie od klimatu – była to podstawowa część bielizny, ale męskiej. W Starożytnym Egipcie biodra opasywano dwoma trójkątnymi kawałkami lnianej tkaniny. Istnieją także przesłanki, że podobne rozwiązanie istniało również w Grecji – zachowały się licznie wzmianki o praniu przepasek, niestety nie wiadomo do końca jak wyglądały i z czego były wykonane.

Pantalony, a sprawa kurtyzan

Krótkie spodenki, zwane kalesony, powszechnie noszone przez kobiety pod obszernymi sukniami, pojawiły się dopiero w XVI wieku. Nie były one jednak zbyt chętnie stosowane przez damy – rozwiązanie to chwaliły tylko starsze panie, które uważały je za doskonałe zabezpieczenie przez zimnem. Wiadomo że Cesarzowa Józefina, pierwszej żona Napoleona, miała w swej bogatej garderobie kilkaset sukien i… dwie pary kaleson. Ludwik XV w XVIII wydał zaskakujący nakaz – wszystkie aktorki i tancerki musiały nosić kalesony.

Majtki z wysokim stanem, rozcinane…

Najbliższe obecnie znanym majtkom były majtki nie zszywane w kroku – uszyto je w XIX wieku, w szczycie mody na krynolinę. Kobiety noszące długie suknie, mimo halek, cierpiały z powodu zimna, stąd pomysł na nowy rodzaj bielizny. Było to praktyczne rozwiązanie, pozwalające właścicielce na samodzielne chodzenie do toalety, bez pomocy garderobianej. Stąd już bliska droga do produktów znanych nam z lat 40. XX wieku – majtki z wysokim stanem szturmem podbiły rynek i długo pozostawały synonimem kobiety seksownej.

Majtki wyszczuplające i koronkowe

Wynalazki naszych czasów, uwielbiane przez wszystkie kobiety – koronkowe majtki to pomysł stosunkowo niedawny. W naszym kraju ostatnio stał się popularniejszy ze względu na starania kobiet z Koniakowa (kto jeszcze pamięta małe aferki, że starsze panie szyją czerwone, koronkowe majtki, a nawet stringi?). Obecne majtki wyszczuplające to za to udoskonalona wersja bielizny z ubiegłego wieku – ówczesne gorsety zamieniłyśmy na elastan, ale zamysł pozostał ten sam. Zobacz więcej na www.pl

About Nina Jacków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *