Od pantalonów do kusych stringów, czyli fascynująca historia majtek

Wszystkie nosimy je na co dzień, a tak mało wiemy na ich temat. Majtki nie są zbyt częstym tematem naszych rozmów, a szkoda, bo ich historia jest całkiem ciekawa. Przybliżmy ją sobie, w dużym skrócie oczywiście.

Pierwsze majtki damskie… a raczej ich brak

Pierwsze majtki damskie pojawiły się dopiero w średniowieczu. Wcześniej nikomu nawet nie przyszło do głowy, że można by wymyślić czy nosić taką część garderoby. W tej roli stosowano przepaski na biodra (na przykład skórzane, ale też nie koniecznie). Zależnie od klimatu – była to podstawowa część bielizny, ale męskiej. W Starożytnym Egipcie biodra opasywano dwoma trójkątnymi kawałkami lnianej tkaniny. Istnieją także przesłanki, że podobne rozwiązanie istniało również w Grecji – zachowały się licznie wzmianki o praniu przepasek, niestety nie wiadomo do końca jak wyglądały i z czego były wykonane.

Pantalony, a sprawa kurtyzan

Krótkie spodenki, zwane kalesony, powszechnie noszone przez kobiety pod obszernymi sukniami, pojawiły się dopiero w XVI wieku. Nie były one jednak zbyt chętnie stosowane przez damy – rozwiązanie to chwaliły tylko starsze panie, które uważały je za doskonałe zabezpieczenie przez zimnem. Wiadomo że Cesarzowa Józefina, pierwszej żona Napoleona, miała w swej bogatej garderobie kilkaset sukien i… dwie pary kaleson. Ludwik XV w XVIII wydał zaskakujący nakaz – wszystkie aktorki i tancerki musiały nosić kalesony.

Majtki z wysokim stanem, rozcinane…

Najbliższe obecnie znanym majtkom były majtki nie zszywane w kroku – uszyto je w XIX wieku, w szczycie mody na krynolinę. Kobiety noszące długie suknie, mimo halek, cierpiały z powodu zimna, stąd pomysł na nowy rodzaj bielizny. Było to praktyczne rozwiązanie, pozwalające właścicielce na samodzielne chodzenie do toalety, bez pomocy garderobianej. Stąd już bliska droga do produktów znanych nam z lat 40. XX wieku – majtki z wysokim stanem szturmem podbiły rynek i długo pozostawały synonimem kobiety seksownej.

Majtki wyszczuplające i koronkowe

Wynalazki naszych czasów, uwielbiane przez wszystkie kobiety – koronkowe majtki to pomysł stosunkowo niedawny. W naszym kraju ostatnio stał się popularniejszy ze względu na starania kobiet z Koniakowa (kto jeszcze pamięta małe aferki, że starsze panie szyją czerwone, koronkowe majtki, a nawet stringi?). Obecne majtki wyszczuplające to za to udoskonalona wersja bielizny z ubiegłego wieku – ówczesne gorsety zamieniłyśmy na elastan, ale zamysł pozostał ten sam. Zobacz więcej na www.pl

About Nina Jacków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *